GRIBSKOV:DOX – Før stormen

GRIBSKOV:DOX – Før stormen

Filmaften i forsamlingshuset

Torsdag den 21. marts – kl. 19

Gratis arrangement

Torsdag aften viser vi dokumentarfilmen “Før Stormen” i forsamlingshuset.

Vi giver en kop kaffe og lidt kage.

Efter filmen vil der være tid til at tale om filmen eller andre ting.

Med denne filmaften er vi en del af GRIBSKOV:DOX. I perioden fra den 13. til den 24. marts vil der blive vist dokumentarfilm forskellige steder i kommunen. Læs mere her: GRIBSKOV:DOX:CPH:DOX (cphdox.dk)

Tilmelding:

Der er nu lukket for tilmelding.

Mere om filmen

Titel: Før Stormen

Spilletid: 89 min

Instruktør: Juan Palacios

 

Sprog: dansk

Undertekster: ingen

Kategori: Nordic:Dox

 

Logline:

‘Før stormen’ er en respektfuld skildring af et særegent samfund, der skaber en akut bevidsthed om de udfordringer Mandø og andre øer står over for. I et forsøg på at bevare øens unikke kultur og historie holder beboerne stædigt fast i deres identitet trods frygten for, at deres hjem snart kan blive et minde.

Synopsis:

De 27 beboere på Vadehavsøen Mandø oplever konsekvenserne af klimaforandringerne i form af tiltagende storme og risikoen for vandstigninger og omfattende oversvømmelse. Ikke desto mindre klamrer de sig stædigt til deres identitet som øboere, som de har gjort i generationer.

FØR STORMEN giver et stærkt indtryk af livet på én af Danmarks 27 småøer og de trusler som i øjeblikket er med til at sætte spørgsmålstegn ved øernes fortsatte eksistens. Filmen skildrer situationen som den opleves (og leves) af Mandøs sidste faste beboere, der stædigt forsøger at negligere truslen fra havet og en fatal affolkning af øen. På den måde udgør filmen et tidshistorisk dokument, ikke blot af Mandø, men af den uddøende danske småøsamfund.

FØR STORMEN rammer vores nysgerrighed med en lun og underspillet humor, – persongalleriet bekræfter os i vores egne særheder og giver os et indblik i et ‘eksotisk’ hjørne af vores eget land. Filmen placerer sig nærmest mirakuløst som en nutidig fortælling a la Søren Ryge om helt almindelige – og dog usædvanlige – danskeres liv, som det leves, netop nu, et helt andet sted i Danmark. Filmen var nomineret i hovedkonkurrence på verdens største dokumentarfilmfestival, IDF i Amsterdam i november 2023.

Susanna van Overeem