Musikaften i Mårum

Musikaften i Mårum

Så er der fest i Mårum

Mad, musik og dans 

Vi præsenterer ”NoBigDeal”

Lørdag den 4. marts 2023

Mad-billetter er udsolgt

Endelig og det bli’r vildt – fest og god mad i Mårum med live orkester og højt humør.

Kom og få en glad aften i Mårum med lækker mad og kendt danserock fra de sidste 3-4 årtier.

NoBigDeal spiller en go` blanding ”danserock”, lige fra Sneakers og Gnags – til Tina Turner og Joe Cocker.

Dørene åbner kl. 18.30

Vi starter med en to-retters menu inden det går løs på dansegulvet. – Mad fra kl. 19 – NoBigDeal går på scenen kl. 21 og spiller med pause til kl. 24.

Publikum, der ikke har bestilt mad, kan komme ind fra kl. 20.30.

Book nu

Book din billet nu.

Billetter bestilles på mail: maarumforsamlingshus@live.dk.

Vi reserverer plads og sender en opkrævning. Når din indbetaling er registreret, sender vi dine billetter.

Pris

Koncertbillet: 135 kroner

Koncertbillet inkl. middag: 325 kroner – begrænset antal pladser. Udsolgt

Middag

Bestil 2-retters menu inden musikken går på. Det er med forret og hovedret, samt mulighed for kaffe/te. Middagen serveres fra kl. 19.

Drikkevarer købes i baren.

Om NoBigDeal

NoBigDeal er et garvet band der har spillet for et danseglad publikum igennem de sidste 20 år.

De spiller en go` blanding af ”danserock”, med de bedste numre fra 80’erne og op igennem årtierne, lige fra Sneakers og Gnags – til Tina Turner og Joe Cocker.

Der er altid gang i den på dansegulvet, når NoBigDeal er på scenen og fællessang til omkvæd af de sange og melodier vi kender.

 

Anne Gardø leadvokal:
Anne Gardø er bl.a. uddannet musiklærer og begyndte som 7-årig at spille klassisk guitar. Senere blev sang hendes primære instrument. I teenageårene stiftede Anne bekendtskab med stort set alle musikgenrer og i starten af 90erne var Anne medlem af en a capella gruppe som sang jazz, swing og andre rytmiske genrer. Anne har spillet på mange koncertsteder, arrangementer og ved private fester, hun har udviklet en suveræn vokal og et helt eget udtryk, der i B.Loose vækker genklang fra rødder i såvel jazz og deltablues som i solid rock henover bl.a. Beth Hart- og Etta James-inspirerede vokale styrkeprøver.

Anders Nordstrand (bas):
Har siden teenageårene været langt omkring inden for rock, pop og blues + nogle genrer med sjældne navne. I 10 år stod den på new country i bandet Montana, der turnerede i ind- og udland, indspillede albums og i perioder var backingband for entertainere som Tamra Rosanes og Amin Jensen.

Michael Bjarnhof (guitar):
Har spillet siden 1966 i bands som The Empty bottles, Animation, Atlas mm. Lavet 2 LP-er med teatergruppen Solvognen, produceret en plade med Skrøbeligt daggry (Cikaden). Har lyttet til Clapton, Moore, Gallagher (altså Rory), Blackmore m.fl.

Henrik Andreasen (keyboard/ sang):
Kommer fra et hjem med klaver – indtil det brændte. Spillede med Anders Blichfeldt og Asger Steenholt i firserne – uden at blive berømt. Spillede til en af Dr. Dantes allerførste teaterforestillinger. Holder af ”symfonisk rock” og elsker hurtige soloer af enhver art.

Bo Tønder (trommer):
Har en fortid i ” Sound Service ” ” Fairytale ” og ” Cody’s Camp.
Bred musiksmag. “Får ekstra energi når dansegulvet er fyldt til en god fest og så er Bo lokal.

 

Susanna van Overeem