Fra kl. 17.30-18.00 – Indlevering af græskar til konkurrence
kl. 18 – middag og indlevering af stemmesedler
kl.18.25 – vinder af græskarkonkurrencen kåres
kl.18.30 – Historietime
kl.18.40 – Vi går mod Grønne kilde
kl.19.15 – Ankomst til Grønne kilde
Alle tidspunkterne er cirka tidspunkter.
Deltag i konkurrencen om de flotteste udskåret græskar og vind gavekort til forretningerne i Helsinge. Mellem kl. 17.30 og 18.00 kan I aflevere jeres græskar. Der bliver sat lys og nummer i og I får udleveret en stemmeseddel.
Fra kl. 18 kan I begynde at stemme på de 2 græskar I synes bedst om og vinderne offentliggøres inden historietimen.
Vi byder på chili con carne med salat, ris og/eller pasta. Maden er gratis, men I kan købe sodavand, vin og øl.
Igennem flere hundrede år har man været plaget af et genfærd ude på Græsted Overdrev og indimellem har genfærdet også bevæget sig ind i Mårum by. Man har kunne høre genfærdet gå rundt og kalde på nogen, som det søger efter nogen.
Vi har gravet ned i historien og fundet ud af, hvem det kan være og hvorfor genfærdet bliver ved med at vende tilbage.
Kom og få historien om mordet på den svenske kong Gustav den 3. i 1792 og, hvordan det har forbindelse til Mårum sogn.
Vi går mod Grønne kilde, hvor der venter jer varm kakao, kage, bål og hygge.
Vær opmærksom og forbered jer på lidt af hvert på vejen derud.
Det hele afvikles under hensyn til de COVID-19 regler og restriktioner der gælder på det tidspunkt.
Det er gratis at deltage i ”Halloween i Mårum”, men I skal tilmelde jer. Der er begrænset antal pladser, så det er efter ”først til mølle princippet”.
”Halloween i Mårum” er sponsoreret af Tripar ApS Maskinsnedkeri.