Corona Task Force

Corona Task Force

Vi befinder os i en underlig og uvant periode, hvor mere og mere lukker ned omkring os og, hvor utryghed og bekymring er en daglig følgesvend. Bare det at få handlet ind kan være et problem, hvis man fx er i risikogruppen på grund af sit helbred.

Vi har derfor oprettet en hjælpegruppe “Corona Task Force” i Mårum Sogn, det vil sige i Kagerup, Duemose, Ejlstrup, Nellerød og Mårum, hvor du er velkommen til at henvende dig, både hvis du vil hjælpe og i særlig grad, hvis du har brug for hjælp.

 

Har du brug for?

  • Hjælp til indkøb, eller
  • At tale med andre, fx drikke en kop kaffe sammen med en anden via telefonen m.m.

Har du lyst til at hjælpe?
Vi tager også rigtig gerne imod dig, som har lyst til at hjælpe, så formidler vi kontakten og koordinere indsatsen.

Send en mail til:

Lad os hjælpe hinanden med at holde modet og håbet oppe i denne svære tid og håbe vi snart kan samles igen.

 

Susanna